Pierwsza zbiórka (9.09) już za nami. Było na niej 10 osób, dzięki :)
Razem z Hanią i Wojtkiem zrobiliśmy wstęp do symboliki watry wędrowniczej. Odnotujmy ją tu dla porządku, dodając to, co z racji małej ilości czasu musieliśmy pominąć :)
Symbolika wędrownicza
Symbolem wędrowników jest wędrownicza watra. Jest to ognisko ułożone w sposób skautowy – na tzw. długie palenie. Tworzą je trzy rozmieszczone promieniście polana i znajdujące się nad nimi trzy płomienie. Ognisko to symbol ciepła, bliskości, więzi, domu, rodziny, wiedzy i energii. Polana ogniska są związane z zasadami wędrowniczej pracy:
- służbą, czyli bezinteresowną pracą na rzecz społeczeństwa i organizacji,
- wędrówką zarówno fizyczną, jak i intelektualną, a poprzez nią szukaniem swojego miejsca w społeczeństwie,
- wyczynem, którego podjęcie jest wędrowniczym sposobem na pracę nad sobą i samodoskonalenie.
Płomienie są symbolem dążenia ku doskonałości:
- najmniejszy płomień to siła ciała – dbałość o zdrowie i tężyznę fizyczną,
- średni płomień to siła rozumu – dążenie do wiedzy i rozwijanie swojego intelektu,
- największy płomień to siła ducha – kształtowanie charakteru, dążenie do prawdy i Boga.
Watra noszona na lewym naramienniku munduru symbolizuje świadomą życiową wędrówkę – zarówno intelektualną, jak i fizyczną – po własnej miejscowości, regionie, Polsce, Europie i świecie. Zielone tło naramiennika przypomina, że to wszystko odbywa się w trakcie harcerskiego, czyli leśnego życia.
Następnie przedstawione zostały zasady przyjmowania i działania drużyny.
Zasady przystąpienia do drużyny
- zapłacić składkę za
cały rokpół roku z góry (25 zł) - złożyć deklarację członkowską (link!)
- rozpisać próbę wędrowniczą i ukończyć ją przed listopadowym biwakiem (wymagania!)
- dla osób posiadających naramiennik: rozpisać próbę na stopień HO lub HR i otworzyć ją przed listopadowym biwakiem (wymagania!)
Zasady działania w drużynie wędrowniczej
Inspiruj do działania poprzez swoje pomysły.
Bądź aktywny/a, wychodź z własną inicjatywą i angażuj się.
Współdecyduj o tym, co mamy razem robić.
Zmień świat i zostaw go trochę lepszym, niż jest.
W zwiazku ze składką podjęliśmy jedną z naszych pierwszych decyzji, tj. określiliśmy jej wysokość na 25 zł i przez okres pół roku będziemy sprawdzać czy nam ta kwota wystarczy. Wybraliśmy też Wojtka na skarbnika - on będzie zbierał i rozliczał nasze finanse.
Ostatnim elementem była inspiracja do otwierania próby wędrowniczej. Ci, którzy mieli pomagali wymyślić fajne zadania tym, którzy jeszcze nie mają naramiennika.
Jest to baaardzo ważne, bo od zaliczenia próby wędrowniczej zależy wyjazd na biwak drużyny. A ten będzie w dniach 11-13 listopada! Ci, co mają próbę za sobą muszą otworzyć próbę na stopień HO/HR. Nikt nie ma lekko :)
Czy to znaczy, że do biwaku nic się nie zadzieje?! Absolutnie nie!
Odbędą się trzy zbiórki poświęcone zasadom pracy wędrowniczej: wyczynowi (organizuje Wojtek), służbie (organizuje Hania) i wędrówce (organizuje Kurson).
Ale i to nie oznacza końca naszej aktywności!
Drużyna wędro ma być miejscem spotkania się świrów, które chcą zrobić ze swoim życiem coś absolutnie zwariowanego - spróbować rzeczy, o których do tej pory bali się pomyśleć.
Chcesz pójść na fajną wystawę? Daj znać na feju!
Robisz przedstawienie w szkole? Daj znać na feju!
Chcesz iść do lasu? Daj znać na feju!
W tej drużynie dużo rzeczy będzie się działo w małych zespołach. Jeżeli dwie osoby od nas chcą coś zrobić, to niech to robią! Będziemy mieli bardzo różne doświadczenia po funkcjonowaniu takiej drużyny, ale to dobrze - bo każde z nas potrzebuje w życiu czegoś innego, żeby się rozwijać.
Kończąc gadulstwo, wspomnę, że w sierpniu 2017 jedziemy na obóz wędrowny, który sami planujemy! Ustalimy miejsce, termin, koszt, program - do tego trzeba tylko dobrych pomysłów. Czyli lajcik.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz